Neler yeni
UzmanYazar, Freelance Tanıtım Yazısı Satışı, Web Yazılım Hizmetleri StarTR Türkiye,nin Sanal Sohbet Odaları

Evde Kal Türkiyem 😷

Korona virüs ve sebep olduğu COVID-19 hastalığından kendinizi ve çevrenizdekileri korumak için, T.C. Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı 14 Kural'a uymanızı önemle rica ederiz.

Daha Fazlası

KablosuzNet Sponsorluk 🎭

Öneri, istek, görüş, reklam ve sponsorluk, anlaşmaları hakkında bilgi almak için, iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.

Daha Fazlası

Forum Kuralları! 🤔

KablosuzNet, kendine özgü kuralları olan, sınırsız özgürlük vaat etmeyen, akla her gelenin söylenmesinin ve isteyenin dilediği gibi davranmasının söz konusu olmadığı bir ortamdır.

Daha Fazlası

Yerel Ağ Bağlantısı ve Kablosuz Ağ Bağlantısı Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Linux

Destek Ekibi!
Yönetici
Administrator
Katılım
16 Nis 2014
Mesajlar
341
Tepki Puanı
21
Puanları
18
Yerel ağ bağlantısı ve kablosuz ağ bağlantısı arasında ki farklara anlatmaya başlamadan önce bunların kısacası tanımlarını yapmak istiyorum.

Yerel ağ bağlantısı
Bizim modem veya switchler üzerinden kabloyla bağlantı sağladığımız ağlara verilen isimdir. Modem ile bağlantımızı kablo ile sağlıyorsak genel olarak ayarları yapacağımız yer Yerel Ağ Bağlantısı kısmıdır.

Kablosuz ağ bağlantısı
Modem ile bağlantımızı kablosuz olarak sağlıyorsak bu ağın ismi Kablosuz Ağ Bağlantısıdır. Bilgisayarımızda genelde Kablosuz Ağ Ayarları bölümünden ayarları yapılır.

Bu iki bağlantı sistemi bilgisayarımızda birbirinden farklıdır. Ayarları ve yapıları mantık olarak aynı, pratikte ayar bölümleri farklıdır. Bilgisayarımızda hem kablosuz hem kablolu bağlantı varsa komşumuzdan kablosuz olarak net alıp kendi evimiz deki neti kablo üzerinden kullanabiliriz :) Kendi evimizde ki modeme hem kablo ile hemde kablosuz bağlandığımız durumlarda ise bilgisayarımızdan aynı anda 2 IP almış oluruz. Bu bizim bağlantımızı hızlandırmaz aksine modem üzerinden gereksiz işlem yapmış olacağız. Evimizde kullandığımız kablosuz bir modemden bağlantı sağladığımız zaman modem bize geçici olarak bir ip adresi temin eder, kablosuz bağlantı sağladığımızda da geçici olarak bize ip adresi temin eder. Kablosuz veya kablolu bağlantı kullanmanın pratikte çok da bir farkı yoktur. Tahmin edebileceğiniz gibi kablosuz bağlantıda kablo dertlerinden kurtuluruz :) Kablosuz bağlantının bence tek dezavantajı ağ üzerinden dosya kopyalama işlemlerinde ki yavaşlık onun dışında çokta bir sıkıntısı olduğunu düşünmüyorum. Başka bir konuda sağlıkla ilgili düşüncelerimizi paylaşacağız.
 
KablosuzNet Reklam Alanı