Neler yeni
UzmanYazar, Freelance Tanıtım Yazısı Satışı, Web Yazılım Hizmetleri StarTR Türkiye,nin Sanal Sohbet Odaları

Evde Kal Türkiyem 😷

Korona virüs ve sebep olduğu COVID-19 hastalığından kendinizi ve çevrenizdekileri korumak için, T.C. Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı 14 Kural'a uymanızı önemle rica ederiz.

Daha Fazlası

KablosuzNet Sponsorluk 🎭

Öneri, istek, görüş, reklam ve sponsorluk, anlaşmaları hakkında bilgi almak için, iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.

Daha Fazlası

Forum Kuralları! 🤔

KablosuzNet, kendine özgü kuralları olan, sınırsız özgürlük vaat etmeyen, akla her gelenin söylenmesinin ve isteyenin dilediği gibi davranmasının söz konusu olmadığı bir ortamdır.

Daha Fazlası

Bağlantı (internet) Hızını Etkileyen Faktörler

Linux

Destek Ekibi!
Yönetici
Administrator
Katılım
16 Nis 2014
Mesajlar
341
Tepki Puanı
21
Puanları
18
Genel olarak internet hızımızı değerlendirirken ttnet üzerine yükleniriz. Hizmetin kötülüğünden veya bağlantının yavaşlığından şikayet eder dururuz. Ancak bağlantının hızlı olması için gözden geçirilmesi gereken birçok nokta vardır. Bunların bir kısmını sizlere anlatmaya çalışacağım.


1) Fiziksel hat problemleri: ttnet saha kutusundan evimize gelen hattın fiziksel olarak müdahalelere maruz kalmasıdır. Bina kutusunun bağlantılarının düzgün yapılmaması, hat eklentilerinin düzgün yapılmaması, modem girişine hattın düzgün takılmaması gibi sorunları buna örnek verebiliriz. Mesala benim işyerinde başıma gelen bir olayı örnek olarak verecek olursak ttnet tarafından binaya konulan kutuya serçelerin yuva yapması ve kabloların oksitlenmesi sonucu yaklaşık 6 ayda çözülen hat yavaşlığı problemi :) Bu konu hattı o kadar etkiliyordu ki 2 mgb üzerinde hizmet alamıyorduk.


2) Yetersiz Donanım Kullanımı: Evimizde genel olarak ucuz cihazları kullanır ve bunlardan mucizeler bekleriz. Özellikle mobil cihazların aşırı veri tükettiği günümüzde en büyük sorunlardan birisi hattımızın yavaşlamasıdır. Örneğin evimizde 2 adet bilgisayarımız ve 3 adet akıllı telefonumuz aynı anda veri tükettiğinde yada video vs izlediğinde hattımızın yavaşlamaya başladığını hissederiz. Aslında sorun bizim hattımız da değil kullandığımız modem veya switchimizdedir. Uzman kullanıcılar genel olarak ucuz cihazlardan uzak dururlar bunun yerine saniyede daha yüksek paket gönderip alabilen biraz daha yüksek fiyatlı profosyonel cihazları tercih ederler. Bu sayede 10-15 cihazın aynı anda veri tükettiği durumlarda bile hatlarını stabil durumda tutabilirler. Kısacası 15-20 liraya aldığınız switchler ile 10-15 kişiye net paylaşmaya çalışmayın bir süre sonra hattınız şişecek ve kimse netten keyif alamıyacaktır.


3) Bilinçsiz Ağ Kullanımı: Birçok arkadaşımız evinde bulunan filmleri ve videoları gerek televizyondan gerekse arkadaşlarıyla veya diğer bilgisayar ile paylaşırlar. Bu bizim yerel ağımızın daha yoğun şekilde trafik tüketmesine sebep olacaktır. Ağ üzerinden yapılan her işlem cihazlarımız üzerine yük bindirmektedir.


4) Bilgisayarların Yetersizliği: Bu sorun aslında biraz geçmişte kaldı ancak hat hızları yükseldikçe bu sorundan bahsetmeye devam edeceğiz. Hattımız ne kadar hızlı olursa olsun internet üzerinden gelen verilerin disklere ve ram denilen bölüme yazılma hızları vardır. Bizim netimiz ne kadar hızlı olursa olsun ister istemez bilgisayarımızın fiziksel özelliklerine takılmak zorunda kalır.


5) Virüs ve diğer casus yazılımlar: En önemli konulardan birisi sanırım budur. Genel olarak birçok bilgisayarda virüs mevcuttur. Bunların birçoğu kişisel bilgileri ele geçirmeye çalışırken birçok kısmı da internet üzerinden sayfa ziyaret eder ve trafiğinizi tüketir.
 
KablosuzNet Bilgilendirme!
Yazılan Yorumlar Genel Ahlak Kurallarına Uygun Olmak Zorundadır. Bu Konuda Hassasiyet Göstermenizi Rica Ediyoruz.
KablosuzNet Reklam Alanı