Neler yeni
UzmanYazar, Freelance Tanıtım Yazısı Satışı, Web Yazılım Hizmetleri StarTR Türkiye,nin Sanal Sohbet Odaları

Evde Kal Türkiyem 😷

Korona virüs ve sebep olduğu COVID-19 hastalığından kendinizi ve çevrenizdekileri korumak için, T.C. Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı 14 Kural'a uymanızı önemle rica ederiz.

Daha Fazlası

KablosuzNet Sponsorluk 🎭

Öneri, istek, görüş, reklam ve sponsorluk, anlaşmaları hakkında bilgi almak için, iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.

Daha Fazlası

Forum Kuralları! 🤔

KablosuzNet, kendine özgü kuralları olan, sınırsız özgürlük vaat etmeyen, akla her gelenin söylenmesinin ve isteyenin dilediği gibi davranmasının söz konusu olmadığı bir ortamdır.

Daha Fazlası

VLAN Nedir ?

Linux

Destek Ekibi!
Yönetici
Administrator
Katılım
16 Nis 2014
Mesajlar
341
Tepki Puanı
21
Puanları
18
Birçok cihazın arayüzünde gördüğümüz bu terim ev kullanıcıları tarafından işlev olarak çok fazla kullanılmasa da kurumsal iş yapan büyük firmalarda veya okul, yurt vb birçok cihaza internet veren sistemlerde hayat kurtarmaktadır.

Vlan aynı ağ üzerinde bulunan birden çok bilgisayarın birbirlerinden ayrılmalarıdır. Bunu örnekle açıklayacak olursak. 20 bilgisayarın bulunduğu bir sistemde bilgisayarları 5'li gruplar halinde 4 grup halinde ağ üzerinde ayırabiliriz. Bu 4 ağ grubundaki bilgisayarlar kendi ağları dışındaki bilgisayarları göremezler ve veri transferi yapamazlar. Bu en basit kullanım örneğidir. İstenirse tüm ağlara özel kurallar yapılabilir. Buradaki amaç bu 20 bilgisayarı fiziksel olarak kablo çekmeden veya ekstra cihaz kullanmadan birbirlerinden ayırabilmektir. Genel olarak vlan sistemleri ağ üzerinde hız artırımı yapılması, erişim tanımlamaları, yazıcı ve dosya paylaşım izinlerinin yapılandırılması gibi amaçlar ile kullanılabilir.

Makaleyi çok ayrıntılı yazıp kafanızı karıştırmak yerine basit bir dil ile anlatmaya çalıştım. Vlan hakkında merak ettiklerinizi konu altından yazabilirsiniz.
 Kategoriden Popüler Konular

işlemci

Destek Ekibi!
Yönetici
Moderatör
Katılım
14 Nis 2014
Mesajlar
72
Tepki Puanı
1
Puanları
6
Bir nevi akıllı switchin temel yapısı diyelim ozaman :)
 

Linux

Destek Ekibi!
Yönetici
Administrator
Katılım
16 Nis 2014
Mesajlar
341
Tepki Puanı
21
Puanları
18
Akıllı swichlerin yazılımsal bölümü diyebiliriz. Çünkü Vlan sistemi cihaz değil cihazın yazılımsal görev kısmıdır diye söyleyebiliriz.
 
KablosuzNet Bilgilendirme!
Yazılan Yorumlar Genel Ahlak Kurallarına Uygun Olmak Zorundadır. Bu Konuda Hassasiyet Göstermenizi Rica Ediyoruz.
KablosuzNet Reklam Alanı