Lisanssiz Hotspot Ve İnternet PaylaşımıYapan Veya Yapmayı Düşünenler

işlemci

Destek Ekibi!
Yönetici
Moderatör
Bir çok kişinin merak ettiği üzere lisanssız internet paylaşımı yapılırsa birşey olur mu , lisanssız hotspot kurarsam başıma birşey gelir mi , internet paylaşmanın cezası nedir, bunun denetimi nasıl yapılıyor, başına hiç kimsenin birşey gelmemiş gelen var mı....vs. sorular çoğaltılabilir bunlar ve bu gibi sorularınıza en güncel şekilde cevap vermek için bu konuyu açıyorum , kanunlarda çeşitli değişiklikler oldu ve BTK yeni kararlar aldı.....
-----
Pek vaktim olmadığı için uzun zamandır forumda yazmıyorum ama bazı arkadaşların canının yanmasını engellemek amacıyla konuyu açma gereksinimi duydum , dikkatli olunmasını tavsiye ederim...
-------
Öncelikle bugünle öncesi arasında ne değiştiğine geleyim , bu yıla kadar yasal olmayan lisanssız şekilde internet paylaşımlarının yaptırımları caydırıcı değildi, hatta hotspot bile kurduysanız yasada ilgili bölümler bulunmasına karşın bir çok boşluk vardı...ne alatıyorum derseniz , örneğin yasal olmayan şekilde hotspot işletiyorsunuz ve bu tespit olundu , ilgili kolluk birimine veya bununla ilgilenen valiliğin herhangi birimine haber veriliyordu , yaptırımı da şuydu cihazları söktürmek ve interneti kapattırmak, birde 200-300 TL idari para cezası, tabi bunların hiçbir önemi yok , sökülen cihaz aynı gün geri takılıyordu, internet başkası üzerine yeniden açtırılıyordu yani 1 günde geri eski düzen kuruluyordu...
şuanki durumda mahkemede yargılanmaya kadar giden bir durum söz konusu ve bunun teyidini bizzat almış bulunmaktayım BTK ile yaptığım görüşmeler ve Hukuk biriminin bu konudaki çalışmaları neticesinde tarafıma da bilgi maili gelmiştir....
----
Yeni sistemde artık baya bir yaptırımı söz konusu.....
tarafıma gönderilen cevabi yazının içeriğinin bir kısmı aynen aşağıdaki gibidir....
---
"Başvurunuz ilgili ihtisas birimimizce incelenmiş olup cevabımız aşağıda yer almaktadır.
Herhangi bir kişi ya da firmanın yetkisiz olarak elektronik haberleşme hizmeti sunumu yaptığı tespiti, Kurumumuzun bizzat incelemesi ile veya Kurumumuza yapılan şikayet ve ihbarların değerlendirilmesi ile gerçekleşmekte olup, söz konusu şikayetler Kurumumuzun ilgili birimlerince değerlendirmekte ve gerektiğinde yerinde de tespitler yapılmaktadır. Yapılan incelemeler doğrultusunda elektronik haberleşme hizmeti sunumunun yetkisiz olarak verildiği tespit edilirse aşağıdaki hükümler doğrultusunda, tesislerin kapatılması işleminin tesis edilmesi için ilgili mülki amirliklere bilgi verilmekte ve adli işlem tesisi için de adli mercilere Hukuk Müşavirliğimizce suç duyurusunda bulunulmaktadır.

Kurumumuz tarafından yetkilendirilmeksizin üçüncü kişilere elektronik haberleşme hizmeti sunan yada Kurumumuz tarafından yetkili olduğu halde, mevzuatın öngördüğü yetki sınırlarını aşan tüzel kişiliklere yönelik yaptırımlar aşağıdaki Kanun hükümleri çerçevesinde verilmektedir.

5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu (EHK)?nun ?Yetkilendirme Usulü? başlıklı 9?uncu maddesinin on ikinci fıkrasında:

?Bu madde hükümlerine aykırı olarak elektronik haberleşme tesisi kuran, işleten veya elektronik haberleşme hizmeti verenlerin tesisleri Kurumun talebi üzerine ilgili mülki amirlerce kapatılarak faaliyetlerine son verilir.? hükmü

Aynı EHK?nın ?Kurumun yetkisi ve idarî yaptırımlar? başlıklı 60?ıncı maddesinin dördüncü fıkrasında:

?Elektronik haberleşme hizmeti sunan bir işletmeci ile abonelik sözleşmesi yapan gerçek ve tüzel kişiler faaliyetlerinin gereği olarak aldıkları hizmeti üçüncü kişilere ücretli veya ücretsiz verebilir. Aboneler yararlandıkları hizmeti ticaret amacıyla üçüncü kişilere sunamazlar. Aksine davrananların abonelik sözleşmeleri iptal edilir.? hükmü

Ayrıca, (EHK)?nun 63?üncü maddesinde:

?(1) Bu Kanunun 9 uncu maddesine aykırı olarak Kuruma bildirimde bulunmaksızın elektronik haberleşme hizmeti verenler ve/veya tesisleri kuranlar ve/veya işletenler hakkında bin günden on bin güne kadar adli para cezasına hükmolunur.

(2) Bu Kanunun 9 uncu maddesine aykırı olarak kullanım hakkı olmadan elektronik haberleşme hizmeti verenler, tesisi kuranlar ve/veya işletenler hakkında altı aya kadar hapis ve beş bin günden on beş bin güne kadar adli para cezasına hükmolunur.?

hükmü çerçevesinde işlem tesis edilmektedir.

Bilgilerinize rica ederim."

Sonuç olarak bu işi yapanlara öncelikle ilgili Maliye birimince kayıtsız işletme muamelesi yapılıp ceza kesiliyor...
BTK Hukuk müşavirliği savcılığa suç duyurusunda bulunuyor ve hakkınızda Asliye Ceza Mahkemesine dava açılıyor cezası ise "bin günden on bin güne kadar adli para cezasına hükmolunur" bunun karşılığı ise en az 1000 gün en fazla 10000 gün hüküm verilebilmesi , adliye personeli bir wi-fi sevdalısı olarak şunu söyleyeyim.... en az hadden bile ceza alsanız 20 Bin TL(1000gün) adli para cezası, genel olarak mahkeme giderleriyle falan bunun bilirkişisi falan oluyor , en az 22 bin TL ceza yersiniz ayrıca Maliye tarafında idari cezalar ve cihazların müsaderesi(imhası) söz konusu....
2. husus ise tekerrür(2. kez , birden fazla kez) söz konusu olduğunda cezanın 10 bin güne yani 200 bin TL ye kadar çıkması ve ödenmediği takdirde hapis cezasına dönüşmesi ayrıca bu aldığınız cezalarında sabıkanıza işlemesi söz konusu.....
Yani şuan itibariyle lisansız ticari GSM şebekesi , telsiz hattı ve Wi-fi ağı kullanmak aynı statüdedir....yakalanmam diye düşünen arkadaşlara örnek vereyim , BTK yetkilileri sizi telefonla arayıp biraz sohbet edip size ücreti soruyorlar ve bunu kayıt ediyorlar ayrıca mahkeme kararıyla sizin satış yaptığınız hattın kaydını tutmaları da mümkün...bu kayıtlar durumun tespiti için kullanılabiliyor.. ki buna ihtiyaç bile kalmıyor , bir çok arkadaş telefonda fiyatı söylüyor anlaşmaya gelindiğinde tespit edilip cezai soruşturma yapılıyor....
Özellikle öğrenci veya gelecek kaygısı olan arkadaşların 3 kuruş için bulaşmamalarını tavsiye ederim , mahkemede yargılanıp ceza aldığınız için sabıka kaydınızda bu suç görünecektir....
----
Bu olayın bu şekilde olduğunu yasal hotspot işleten arkadaşlar bile bilmiyor...ben bu konuların içerisinde birisi olduğum için uzun bir süre araştırdım , birileriyle irtibata geçtim, nihayetinde kendileri de bu işin yaptırımını açıkça bildirdiler... ve şuan uygulamaya başladılar.....
---Hobi olarak yapan arkadaşlar bende dahil ticariye girmedikten sonra sıkıntı doğurmadığını bilsinler, yani 2-3 kişi eş , dost , akraba , tanıdık kullanmakta sakınca olmuyor , hatta harici kişiler dahil ettiğinizde ve bunlarda ücret aldığınız takdirde.... bu yaptırımlar söz konusu 15-20 TL için riske değer mi .... arkadaşların takdirlerine bırakıyorum.....saygılar...

E-Dünyanın Kablosuz İnternet Hizmetleri Donanım Günlüğüne Hoşgeldiniz.

KablosuzNet Hakkında!

Kablosuz İnternet 🇹🇷 Destek Forumu, Tamamen Ücretsiz ve "Karşılıksız" Hizmet Vermektedir."Resmi Kurum" ve Markalar ile Resmi Hiç Bir Bağımız Yoktur.!

KablosuzNet Bilgilendirme!

Kablosuz İnternet 🇹🇷 Destek Forumunda, Paylaşılan Mesajlar, Konular, ve Resimler'den Doğabilecek, Tüm Yasal Sorumluluk 'lar Paylaşan Kişiye Aittir.!