internet nedir ? Kablosuz ağ nedir ?

Engin

Destek Ekibi!
Yönetici
Moderatör
Kayıtlı Kullanıcı
Hepimizin bildiği internetin ne olduğunu biliyormusunuz?
internet aslinda Dunya capinda belli bir server uzerinde domainler ile hizmet veren bir network ağıdır.

Bu ağ www uzerinden dunyadaki tum bilgisayarları aygitlari birbirine bağlar.yani World Wide Web Dunyayi kaplayan ag diyebiliriz.yani bildigimiz www. Aslinda cok buyuk bir network agi oluyor.

Bu buyuk networke bir cok şekilde baglanabiliriz kablolu kablosuz .Kablolu ve kablosuz larda tur ve islevleri acisindan iclerinde bir birlerine ayrilir .

Isterseniz soyle birsey Yapalım www Dunya nasil ulasiyor www bir network ag demistik ve b6 aga dunya capinda baglanmak icin 2 yol vardir

1 Fiber Optik Kablo ile Baglanma
2 uydu ile Baglanma

Bizim ulkemizde telekom agini Turk Telekom saglar ve Turk Telekom gerek uydudan gerek fiberden Tum turkiyeye world wide web networkune baglanmak icin tek yetkilidir.

Telekom uydu ile yaptigi bağlantı aslinda bir wireless kablosuz bağlantıdir.Ama bize evlerimize veya is yerlerimize gelen bağlantı kablolu olmak zorundadır.bu kablo normal telefon hatlarindan veya fiber hatlar ile bize ulaşır.

Peki Kablosuz bu isin neresinde .Evimize gelen baglantiyi biz modem araciligi ile once www agina baglanarak bu networkte gezebiliriz.kablosuz kullanmak icin kablosuz modem ile birlikte kullanmak gerekli.Kablosuz modemler bizi farkli frekanslarda ve hizlarda kablosuz sekilde baglarlar.Aslinda sunu basitce kafamizda
1 otobanda giden araba kablolu
2 cevreyolunda giden bir araba wifi kablosuz yuksek frekans
3 cadde giden araba wifi kablosuz dusuk frekans

Benzetebiliriz

1 Otobanda giden araba cok hizli bir sekilde gider gelir sorunsuz birsekilde devam eder
2 cevre yolundan giden arabalarda hiz limitleri yuksektir ama trafik cogaldikca fren yapar ve hiz kablolu olana benzemez.

3 caddede giden araba egervtrafik yogunsa fren yapar gec gider gidecegiyere ama cok sokaga girer bircok yere gecde olsa ulasir

Kablosuz ag bizim cihazlarimizi frekans radyodalgalari izerinden tasinarak kablosuz cihazlari bir networkte toplar.bizi www internete bu sekilde tasir .
Bunu daha rahat anlamak icin soyle ornek verebilirim
Bir radyo vericisi dusunun bu verici aslinda bir frekans yayicidir ve bunu biz normal olarak isitmemiz mumkun degil .Allah bizi oyle mukemmel yaratmiski biz her frekansi gorup duysaydik bir sn daha tahammul edemezdik.radyo vericileride bu sekilde belli bir dalga boyunda frekans yayar bu frekansin ustune ses frekansinida uzerine bindirerek (muzik v.b) yayini gonderir bizde alicilarimizla radyomuzla bu yayinlari dileriz. Aslinda bu bir kablosuz baglantidir.tek fark frekas uzerinde ses yerine digital veri gitmesidir.ve tabiki farkli dalga boylrinda bunlarin gitmesidir.Kablosuz ag konusunda kafanizi karistirmadan anlayabileceginiz sekilde anlatmaya calistim umarim faydali olmustur.

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    24.2 KB · Görüntüleme: 28
  • 3.jpg
    3.jpg
    34.4 KB · Görüntüleme: 25
  • 4.jpg
    4.jpg
    40.8 KB · Görüntüleme: 24
  • 5.jpg
    5.jpg
    50 KB · Görüntüleme: 27
  • 6.jpg
    6.jpg
    33.9 KB · Görüntüleme: 27
  • baglanti-kuruldu.jpg
    baglanti-kuruldu.jpg
    43.8 KB · Görüntüleme: 31

Linux

Destek Ekibi!
Yönetici
Administrator
Bu güzel yazı için teşekkür ediyorum abi. Bizim diğer sitelerden farkımız teknik konuları herkesin anlayabileceği dilde anlatmak olsun. Teknik deyimleri bir nebze arkada bırakabiliriz diye düşünüyorum :)

Engin

Destek Ekibi!
Yönetici
Moderatör
Kayıtlı Kullanıcı
Bu güzel yazı için teşekkür ediyorum abi. Bizim diğer sitelerden farkımız teknik konuları herkesin anlayabileceği dilde anlatmak olsun. Teknik deyimleri bir nebze arkada bırakabiliriz diye düşünüyorum :)
Ben teşekkür ederim elimden geldiği kadar konuyla alakalı olmayan bir insanın anlayabileceği akılda kalıcı şekilde yazılar hazırlamaya çalışıyorum.

E-Dünyanın Kablosuz İnternet Hizmetleri Donanım Günlüğüne Hoşgeldiniz.

KablosuzNet Hakkında!

Kablosuz İnternet 🇹🇷 Destek Forumu, Tamamen Ücretsiz ve "Karşılıksız" Hizmet Vermektedir."Resmi Kurum" ve Markalar ile Resmi Hiç Bir Bağımız Yoktur.!

KablosuzNet Bilgilendirme!

Kablosuz İnternet 🇹🇷 Destek Forumunda, Paylaşılan Mesajlar, Konular, ve Resimler'den Doğabilecek, Tüm Yasal Sorumluluk 'lar Paylaşan Kişiye Aittir.!