FreeNas Kullanlar - Kullanacaklar Buraya...

Linux

Destek Ekibi!
Yönetici
Administrator
Geçen günlerde boşa çıkan Core 2 Duo işlemcili bilgisayarımı nasıl değerlendireceğimi düşünürken internet üzerinden yaptığım araştırmalarda FreeNas diye adlandırılan bir sistemden haberdar oldum. Sistem FreeBSD sistemi üzerinde çalışıyor ve internette yaptığım araştırmalarda gayet kararlı çalışan bir sistem.

NAS nedir diye soracak olursanız, profesyonel disk yönetim sistemi veya cihazları diyebiliriz. Nas cihazları 2-3-4 veya daha fazla disk ile çalışan ve minumum veri kaybını garanti eden sistemlerdir. Birden fazla diski birleştirip tek disk olarak gösterme veya aynı veriyi 2 diske yazmak veya bulut sistemlerde denilen raid yapılarına müsade eden güvenli şekilde veri koruma görevini yapan sistemlerdir.

Normal koşullarda cihazlar ile yapılan bu işlemler, yazılımsal olarak ta yapabilmektedir. Bu konuda en bilinen 2 sistem mevcuttur. Bunlardan birisi FreeNAS diğeriyse Nass4Free denilen yazılımlardır. Temel unix bilgisinin yeterli olduğu bu cihazları web üzerinden yönetilmesi dolayısıyla kullanımları oldukça kolaydır.

FreeNAS kurulumunu başarılı şekilde yaptıktan sonra Türkçe dil desteği sayesinde kullanımında sorun yaşamadım. Ben başlangıç olarak 1 TB ve 250 GB sata diskler ekledim. FreeNAS sisteminin kurulması için yaklaşık olarak 3-5 GB bir alan gerektiği için IDE üzerinden 80 GB kapasiteli bir diske kurulum yaptım. Diskleri ilk eklerken malesef siliyor. Bu nedenle veri kaybı yaşamamak için boş disk eklemeniz sağlıklı olacaktır. Ben başlangıç olarak her diski tek olarak ekledim bütün yapmadım. Bu işlemden sonra deneme için disklerin içine 3-5 MB dosya atarak sistemi tekrar kurdum ve herhangi bir veri kaybı yaşamadım. Sistemin avantajlarından birisi ağ üzerinden diskleri kullanıcı bazlı paylaşabiliyorsunuz. Diskleri bilgisayarınıza normal bilgisayar diski gibi ekleyebiliyorsunuz. Kopyalama hızları oldukça güzel. Gigabit ethernet kartı takıp ağ üzerinden mükemmel hızlarda kopyalama yapılabileceğine inanıyorum.

Sonuç olarak sistem hoşuma gitti. Sizin fikirleriniz nedir ? [MENTION=4]Engin[/MENTION] [MENTION=1074622]Secret[/MENTION] [MENTION=3]işlemci[/MENTION] [MENTION=54034]ReptiLe[/MENTION] [MENTION=1074803]Onur35[/MENTION] [MENTION=36714]Aytac[/MENTION]

işlemci

Destek Ekibi!
Yönetici
Moderatör
Home Server olarak kullanmak için kulağa mantıklı gibi geliyor. Ama lLinux uzak olduğum bir kavram. Hali hazırda herşey Windows üzerine kuruluyken bu kadar maceraya gerek varmı bilemem. Hoş ağ paylaşım sayesinde de veyahut Filezilla kurarak FTP şeklindede veri paylaşımı yapılabilir. Deneyip görmek lazım ;)

Linux

Destek Ekibi!
Yönetici
Administrator
Hız konusunda emin ol çok çok farklı bir sistemi var :) Ağdan dosya kopyalarken gıdım gıdım ilerleyen transfer işlemi ağ üzerinden port açılması nedeniyle gerçekten çok hızlı oluyor denemelerim devam ediyor :)

E-Dünyanın Kablosuz İnternet Hizmetleri Donanım Günlüğüne Hoşgeldiniz.

KablosuzNet Hakkında!

Kablosuz İnternet 🇹🇷 Destek Forumu, Tamamen Ücretsiz ve "Karşılıksız" Hizmet Vermektedir."Resmi Kurum" ve Markalar ile Resmi Hiç Bir Bağımız Yoktur.!

KablosuzNet Bilgilendirme!

Kablosuz İnternet 🇹🇷 Destek Forumunda, Paylaşılan Mesajlar, Konular, ve Resimler'den Doğabilecek, Tüm Yasal Sorumluluk 'lar Paylaşan Kişiye Aittir.!