FreeNas Kullanlar - Kullanacaklar Buraya...

Linux

Destek Ekibi!
Y├Ânetici
Administrator
Kat─▒l─▒m
11 Nis 2014
Tepkime puan─▒
20
Puanlar─▒
18
Ge├žen g├╝nlerde bo┼ča ├ž─▒kan Core 2 Duo i┼člemcili bilgisayar─▒m─▒ nas─▒l de─čerlendirece─čimi d├╝┼č├╝n├╝rken internet ├╝zerinden yapt─▒─č─▒m ara┼čt─▒rmalarda FreeNas diye adland─▒r─▒lan bir sistemden haberdar oldum. Sistem FreeBSD sistemi ├╝zerinde ├žal─▒┼č─▒yor ve internette yapt─▒─č─▒m ara┼čt─▒rmalarda gayet kararl─▒ ├žal─▒┼čan bir sistem.

NAS nedir diye soracak olursan─▒z, profesyonel disk y├Ânetim sistemi veya cihazlar─▒ diyebiliriz. Nas cihazlar─▒ 2-3-4 veya daha fazla disk ile ├žal─▒┼čan ve minumum veri kayb─▒n─▒ garanti eden sistemlerdir. Birden fazla diski birle┼čtirip tek disk olarak g├Âsterme veya ayn─▒ veriyi 2 diske yazmak veya bulut sistemlerde denilen raid yap─▒lar─▒na m├╝sade eden g├╝venli ┼čekilde veri koruma g├Ârevini yapan sistemlerdir.

Normal ko┼čullarda cihazlar ile yap─▒lan bu i┼člemler, yaz─▒l─▒msal olarak ta yapabilmektedir. Bu konuda en bilinen 2 sistem mevcuttur. Bunlardan birisi FreeNAS di─čeriyse Nass4Free denilen yaz─▒l─▒mlard─▒r. Temel unix bilgisinin yeterli oldu─ču bu cihazlar─▒ web ├╝zerinden y├Ânetilmesi dolay─▒s─▒yla kullan─▒mlar─▒ olduk├ža kolayd─▒r.

FreeNAS kurulumunu ba┼čar─▒l─▒ ┼čekilde yapt─▒ktan sonra T├╝rk├že dil deste─či sayesinde kullan─▒m─▒nda sorun ya┼čamad─▒m. Ben ba┼člang─▒├ž olarak 1 TB ve 250 GB sata diskler ekledim. FreeNAS sisteminin kurulmas─▒ i├žin yakla┼č─▒k olarak 3-5 GB bir alan gerekti─či i├žin IDE ├╝zerinden 80 GB kapasiteli bir diske kurulum yapt─▒m. Diskleri ilk eklerken malesef siliyor. Bu nedenle veri kayb─▒ ya┼čamamak i├žin bo┼č disk eklemeniz sa─čl─▒kl─▒ olacakt─▒r. Ben ba┼člang─▒├ž olarak her diski tek olarak ekledim b├╝t├╝n yapmad─▒m. Bu i┼člemden sonra deneme i├žin disklerin i├žine 3-5 MB dosya atarak sistemi tekrar kurdum ve herhangi bir veri kayb─▒ ya┼čamad─▒m. Sistemin avantajlar─▒ndan birisi a─č ├╝zerinden diskleri kullan─▒c─▒ bazl─▒ payla┼čabiliyorsunuz. Diskleri bilgisayar─▒n─▒za normal bilgisayar diski gibi ekleyebiliyorsunuz. Kopyalama h─▒zlar─▒ olduk├ža g├╝zel. Gigabit ethernet kart─▒ tak─▒p a─č ├╝zerinden m├╝kemmel h─▒zlarda kopyalama yap─▒labilece─čine inan─▒yorum.

Sonu├ž olarak sistem ho┼čuma gitti. Sizin fikirleriniz nedir ? [MENTION=4]Engin[/MENTION] [MENTION=1074622]Secret[/MENTION] [MENTION=3]i┼člemci[/MENTION] [MENTION=54034]ReptiLe[/MENTION] [MENTION=1074803]Onur35[/MENTION] [MENTION=36714]Aytac[/MENTION]

i┼člemci

Destek Ekibi!
Y├Ânetici
Moderat├Âr
Kat─▒l─▒m
14 Nis 2014
Tepkime puan─▒
1
Puanlar─▒
6
Home Server olarak kullanmak i├žin kula─ča mant─▒kl─▒ gibi geliyor. Ama lLinux uzak oldu─čum bir kavram. Hali haz─▒rda her┼čey Windows ├╝zerine kuruluyken bu kadar maceraya gerek varm─▒ bilemem. Ho┼č a─č payla┼č─▒m sayesinde de veyahut Filezilla kurarak FTP ┼čeklindede veri payla┼č─▒m─▒ yap─▒labilir. Deneyip g├Ârmek laz─▒m ;)

Linux

Destek Ekibi!
Y├Ânetici
Administrator
Kat─▒l─▒m
11 Nis 2014
Tepkime puan─▒
20
Puanlar─▒
18
H─▒z konusunda emin ol ├žok ├žok farkl─▒ bir sistemi var :) A─čdan dosya kopyalarken g─▒d─▒m g─▒d─▒m ilerleyen transfer i┼člemi a─č ├╝zerinden port a├ž─▒lmas─▒ nedeniyle ger├žekten ├žok h─▒zl─▒ oluyor denemelerim devam ediyor :)

E-D├╝nyan─▒n Kablosuz ─░nternet Hizmetleri Donan─▒m G├╝nl├╝─č├╝ne Ho┼čgeldiniz.

KablosuzNet Hakk─▒nda!

Kablosuz ─░nternet ­čç╣­čçĚ Destek Forumu, Tamamen ├ťcretsiz ve "Kar┼č─▒l─▒ks─▒z" Hizmet Vermektedir."Resmi Kurum" ve Markalar ile Resmi Hi├ž Bir Ba─č─▒m─▒z Yoktur.!

KablosuzNet Bilgilendirme!

Kablosuz ─░nternet ­čç╣­čçĚ Destek Forumunda, Payla┼č─▒lan Mesajlar, Konular, ve Resimler'den Do─čabilecek, T├╝m Yasal Sorumluluk 'lar Payla┼čan Ki┼čiye Aittir.!

├ťst