Neler yeni
UzmanYazar, Freelance Tanıtım Yazısı Satışı, Web Yazılım Hizmetleri StarTR Türkiye,nin Sanal Sohbet Odaları

Evde Kal Türkiyem 😷

Korona virüs ve sebep olduğu COVID-19 hastalığından kendinizi ve çevrenizdekileri korumak için, T.C. Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı 14 Kural'a uymanızı önemle rica ederiz.

Daha Fazlası

KablosuzNet Sponsorluk 🎭

Öneri, istek, görüş, reklam ve sponsorluk, anlaşmaları hakkında bilgi almak için, iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.

Daha Fazlası

Forum Kuralları! 🤔

KablosuzNet, kendine özgü kuralları olan, sınırsız özgürlük vaat etmeyen, akla her gelenin söylenmesinin ve isteyenin dilediği gibi davranmasının söz konusu olmadığı bir ortamdır.

Daha Fazlası

ADSL Hakkında Genel Sorular

işlemci

Destek Ekibi!
Yönetici
Moderatör
Katılım
14 Nis 2014
Mesajlar
72
Tepki Puanı
1
Puanları
6

ADSL hangi hatlar üzerinden çalışır?
Asymmetric(Asimetrik), Digital(Sayısal), Subscriber(Abone), Line(Hattı). ADSL her yerde kullanılan sıradan telefon hatları üzerinden çalışır. Kullanıcı ADSL sayesinde iki telli bu telefon hatlarından çok yüksek hızda Internet’e bağlanma imkanına sahiptir
ADSL nasıl çalışır?
ADSL modemler dijital kodlama tekniği sayesinde telefon hatlarını %99 verimle kullanırlar. (Yüksek oranda verim alınması telefon görüşmelerini aynı anda yapmanızı etkilemez, ayrıca yine aynı verimlilik telefon faturalarınızı da etkilemez Türk Telekom A.Ş.’nin verdiği hizmet haftada 7x24 saat süreklidir ve aylık faturası telefondan ayrı olarak sabittir.) Internet ev kullanıcılarının en büyük dertleri Internet’te gezinirken telefonlarının meşgul olmasıdır. ADSL ile bağlantı durumunda aynı hatta ADSL ve normal telefon birlikte, aynı anda çalışır. Birbiriyle uzak frekanslarda ADSL tekniği sayesinde Internet’e bağlantı sırasında telefonunuzun meşgul olması mümkün değildir.
ADSL’in hızı nedir?
ADSL 8Mbps bilgi çekme (downstream) ve 1Mbps bilgi gönderme (upstream) sağlar. Bu hız hattın uzunluğu ve kalitesine bağlı olarak değişebilir.
ADSL’in ana faydaları nedir?
-Yüksek hızda Internet erişimi.
-Kesintisiz 7 gün 24 saat on-line olarak, sabit aylık ücretle Internet’e bağlı bulunmak.
-Internet’e bağlıyken aynı anda, aynı hat üzerinden telefon görüşmesi yapabilmek.
-Güvenlik seviyesi diğer bağlantı şekillerine göre daha yüksektir.
Kullanma alanları nerelerdir?
ADSL’de iki genel uygulama mevcuttur; interaktif görüntü ve hızlı veri iletişimi. İnteraktif görüntüye örnek olarak filmler verilebilir, yüksek veri iletimi sayesinde kaliteli görüntü iletmek, Internet’ten seyretmek mümkündür.
Veri iletişimi Internet LAN ve WAN’ı içerir. ADSL’in güçlü tekniği fiber ve kablolu modem iletişimine alternatif olabilecek güçtedir.
ADSL bağlantı için nasıl başvuru yapabilirim?
Türk Telekom A.Ş.’ye başvurmak gerekmektedir. Başvuru için gerekli evrak ve işlemler için lütfen tıklayın.
ADSL fiyat tarifesi nasıl uygulanıyor, kimler veriyor?
Türk Telekom A.Ş. bu konudaki tek yetkili kurumdur. ADSL Internet Erişimi ve ADSL Noktadan Noktaya Erişim olmak üzere iki ayrı ücretlendirme vardır. Tarifeleri incelemek için lütfen tıklayın.
ADSL ile ISDN karşılaştırmasında avantajlar ve dezavantajlar nelerdir?
Bu servisler farklı ihtiyaçlara cevap vermektedirler, bu bakımdan ihtiyacın doğru tespit edilmesi gerekmektedir. ISDN’in iki ses hattı ve görüntülü telefon görüşmesi ve 128Kbps Internet’e bağlantısı gibi sayısal ve sabit yüksek kapasitesiyle kullanıcıya bir çok olanak sağlayan özellikleri bulunmaktadır. Öte yanda ADSL, sayısal temeli ISDN’e dayanan teknolojisiyle özellikle Internet için geliştirilmiştir.
ADSL’in bilgi çekmesi (downstream) bilgi göndermesinden (upstream) 8 kat fazla olan asimetrik özelliği bunun bir göstergesidir. Çünkü Internet’teki ses ve görüntü uygulamalarında rahat sörf yapabilmek, yüksek bilgi çekme (downstream) hızına bağlıdır.
ADSL’in hızı ISDN’e göre daha fazladır, var olan telefon hattını standart ses hattı ile paylaşabilir. ADSL network’ü ISDN’den farklı olarak zaten data ile yüklenmiş durumdaki varolan telefon ayarlarını “switch” atlayarak data şebekesine ulaşır.
ADSL ile Kablolu Internet hattından kablolu Internet bağlantısı karşılaştırmasında avantajlar ve dezavantajlar nelerdir? Buradaki ilk ve en önemli farklılık ADSL’in kullanıcıya özel hatla paylaşımsız Internet sağlaması, Kablolu Internet’in ise kullanıcılara paylaştırılan ve kullanıcı sayısı artışı oranında performansı düşen bir Internet bağlantısı sağlamasıdır. İki bağlantı türünün Amerika’da yaygın olarak kullanılmasından dolayı yine Amerika’da yapılmış araştırmalar Kablolu Internet’li bağlantının ortalama hızının ADSL’in hızından düşük olduğunu göstermektedir.
Ana makinayı (server) ADSL bağlantımın arkasına kurabilir miyim?
Web, Ftp, Mail Server uygulamaları için sizin için bir Statik IP (Real IP) atanmış olmalıdır. Şu anda Dinamik IP uygulaması olduğu için Statik IP’nin sağladığı imkanlar yoktur, fakat Türk Telekom A.Ş. Statik IP uygulamasına geçer geçmez Host Server kurabilirsiniz.
Kablolu Internet mi, ADSL mi daha güvenlidir?
ADSL’de, Kablolu Internet’deki paylaşımlı band aralığı üzerinden Internet erişiminde söz konusu olan güvenlik risklerinin hiç biri yoktur. Ancak unutmamanız gereken artık bağlantınızın bir dial-up kullanıcısınınki gibi olmadığıdır ve Internet’e bağlı kaldığınız süre uzun olduğundan bilgisayarınıza hücüm edecek kişinin size ulaşması için daha fazla zamanı vardır.
ADSL’le Internet’e bağlı iken telefon görüşmesi yapmam hızımda bir düşüşe neden olur mu?
Telefon servisinden ses haberleşmesi 4Khz ve altı frekanslarda gerçekleşmektedir. ADSL ve benzer servisler ise bunun çok üstünde frekanslarda çalışır. Bu bakımdan telefon görüşmesi yapmanız hiçbir şekilde Internet’teki çalışma hızınızı etkilemez.
Asimetrik ne anlama gelir?
Internet’te bilgi çekme hızının bilgi gönderme hızından fazla olması asimetrik olmanın sağladığı bir olanaktır. Bağlantının asimetrik planlanması özellikle Internet kullanıcılarının bilgi göndermekten çok, bağlandığı sitelerde sayfa, ses, video bilgilerini alma gibi bilgi çekme ihtiyacında olmasından ileri gelmektedir.
Tek bir ADSL bağlantısını kendi Network’üme paylaştırabilir miyim?
Bu sorunun yanıtı kısaca evet’tir. Bunun için uygun modemi seçmelisiniz. Eğer Alcatel Pikatel Pro-hub gibi bir modem kullanıyorsanız ADSL bağlantısını kendi network’ünüzde modemin 10Base-T portlarından paylaştırabilirsiniz. Modeminiz Pro-hub modeli değilse ve tek ethernet port çıkışı varsa basit bir hub yardımıyla Proxy uygulaması yaparak bir bağlantıyı birçok bilgisayara paylaştırabilirsiniz.
Türk Telekom A.Ş. ADSL kullanıcılarının artması durumunda aynı band genişliğini sağlayabilecek mi?
Türk Telekom A.Ş.’deki ADSL kullanıcılarının bağlandığı ASAM cihazları birbiri arasında ve omurgaya (backbone) STM-1 (155Mbps) gibi çok yüksek bağlantılarla bağlıdır, böylece aynı santraldan bağlanan kullanıcı sayısı artışı kullanıcıların band genişliklerini etkilemeyecektir.
Kablolu Internet’i modemi arama gerekmediği için tercih ediyorum. Evimdeki telefonun sürekli meşgul olmasını istemem, ADSL’le bağlanmak Kablolu Internet ile bağlanmaktan neden üstün olsun?
Kablo modemler de ADSL modemler gibi sürekli bağlı kalabilmektedir, ancak arama-bağlanma durumu dial-up bağlantı süresiyle aynıdır. Kullanıcı adı ve şifre doğru girildiği müddetçe bir kerede bağlanılabilmektedir.
ADSL, normal telefonla aynı hattı paylaşmasına rağmen Internet çalışmanız sırasında telefonunuzu meşgul etmez.
ADSL’in kablolu Internet bağlantıya göre üstünlükleri ise, diğer kablolu Internet kullanıcılarının aynı hattı paylaşması ve Internet hızınızı düşürmesi durumunun olmamasıdır. ADSL’de hattınız size özel ve paylaşımsızdır, dolayısıyla bağlantı hızınız yüksek ve sabittir, değişmez.
xDSL nedir?
XDSL, DSL teknolojsinde HDSL’den VDSL’e kadar geliştirilen tüm erişim tekniklerine verilen genel isimdir. Doğal olarak ADSL de xDSL sınıfına dahildir.
Teknik Sorular
Türk Telekom A.Ş. modemimi göremiyor.
Modemin "sync" ışığı yanıyorsa ve Türk Telekom A.Ş. modemi görmüyorsa, modem bozuk olabilir ya da Türk Telekom A.Ş. tarafında bağlantınız yanlış yere yapılmıştır ve Türk Telekom A.Ş. görevlisi sizi baktığı portta göremiyordur. Türk Telekom A.Ş. gerekli kontrolleri yaptıysa modeminizi test için ürünü aldıgınız firmaya başvurun.
Dağıtıcının (splitter) bağlantısını kontrol edin. Telefon bağlantısı var mı kontrol edin. Türk Telekom A.Ş.’yi arayarak hattı kontrol ettirin.
Modemimin "sync" ışığı yanmıyor.
Eğer Türk Telekom A.Ş. modemi görmüyor ve “sync” ışığı da yanmıyorsa hatta sorun vardır. Bunun nedeni yanlış modem bağlantısı, hat arızası, modemin veya Türk Telekom A.Ş.’deki modem kartının bozuk olması olabilir. Öncelikle dağıtıcı (splitter) bağlantısından emin olun. Dağıtıcıdaki (splitter) doğru uçları kullandığınızı kontrol edin. Hat (line) ucu Türk Telekom A.Ş.’ye giden hattınıza, ADSL ucu da modeminıze bağlı olmalı. Gerekirse dağıtıcıyı (splitter) aradan çıkararak kontrol edin. Modeminizin dağıtıcıyı (spliter) kullanmadan direkt olarak Türk Telekom A.Ş.’ye giden hatta bağlandığında da çalışması gerekir. Eğer bu şekilde bağlandığında çalışıyor, dağıtıcıya bağlandığında çalışmıyorsa ya dağıtıcı bağlantısını yanlış yapıyorsunuzdur, ya da dağıtıcınız bozuktur.

Ayrıca bağlantıları yaparken kullandığınız RJ11 soketlerin ortadaki iki ucunu kullanıyor olmalısınız.
Tüm bu bağlantılar kontrol edilmiş ve doğru ise hattınızda bir problem olabilir. Benzer bir şekilde hatta direkt olarak telefon cihazı bağlarsanız çevir sesi alabilmeniz lazım. Eğer çevir sesi alıyorsanız, fakat modeminiz senkron olmuyorsa bu modeminizin arızalı olabileceğini veya Türk Telekom A.Ş.’deki modem kartı ya da ayırıcısının bozuk olabileceğini gösterir.

Bir başka olasılık da hattınızın geçişi daha yapılmamış yani daha hattınızın bağlantısının santraldan alınıp ADSL’e bağlanmamış olmasıdır.
Türk Telekom A.Ş.’yi arayıp hat arızası için başvurabilirsiniz. Bu durumda önce hattınızı teste alacaklardır. Sizden Türk Telekom A.Ş. tarafından gelen kabloya kısa devre yapmanızı isteyebilirler bunun için hazırlıklı olun. Kısa devre dağıtıcıya (spliter) hat (line) girişinden kablo ile yapılır. Eğer kablonuz ulaşamayacağınız bir şekilde ise açığa alın ve gerekirse bir ek yeri bulun veya kesmeye hazır olun. Hattınızın ölçümünde bir sorun çıkmazsa Türk Telekom A.Ş. modeminizde sorun olabileceğini bildirecektir. Bu durumda eğer kabul ederlerse modeminizi onlara götürerek Türk Telekom A.Ş.de doğrudan sisteme bağlayarak test ettirebilirsiniz. Diğer bir yöntem de modeminizi aldıgınız firmaya başvurmaktır.
Modemin IP adresini web konfigürasyonundan değiştirdim ve şimdi ulaşamıyorum.
Eğer ADSL 1000 modelini kullanıyorsanız modem konfigürasyonuna girmek zaten hiçbir işinize yaramayacaktır. Bağlanabilmek için bilgisayarınızın IP ayarlarını da en son modem için belirlediğiniz IP adresi ile aynı subnet’te olacak şekilde değiştirin ve tekrar deneyin. Başaramıyorsanız veya IP adresini unuttuysanız modemin önceden ayarlanmış (default) ayarlarına döndürülmesi için modemi teknik servise gönderin.
Telefon cihazından ses alamıyorum.
Öncelikle dağıtıcıdaki (splitter) uçları doğru bağladığınızdan emin olun. Dağıtıcıyı (splitter) aradan çıkararak telefonu şebekeden gelen hatta direkt bağlayın, yine ses alamıyorsanız Türk Telekom A.Ş. tarafında telefon şebekesine olan geçiş yapılmamış demektir. Eğer direkt bağlandığında çevir sesi geliyorsa dağıtıcı (splitter) bozuktur.
Internet’e bağlanamıyorum.
"ppp" bağlantı kuruluyor ve sağ altta bağlantı simgesi (icon) beliriyorsa Başlat (Start) menüsündeki “winIPcfg”den “ppp adaptör”ü seçin ve burada “more”dan tüm ayrıntıları görün. Bilgisayarın IP adresi 212.156. ile başlıyorsa “gateway” ve “DNS IP” adreslerine bakın ve bir DOS penceresinden bu IP adreslerini ping’lemeyi deneyin. Başarılı oluyorsanız Internet Explorer programınızın bağlantı ayarlarını kontrol edin.
"ppp" bağlantı reddediliyorsa neden kabul edilmediği hakkında bir mesaj çıkacaktır. Öncelikle kullanıcı ismi, şifre gibi bağlantı bilgilerinizi kontrol edin. Eğer bir önceki bağlantı kesilmeden bilgisayarınızı düzensiz olarak kapadıysanız ana makina (server) sizi bir süre kabul etmeyecektir. Diğer bağlantı sorunları için Türk Telekom A.Ş.’ye başvurun.
ADSL şebekesini kullanmada herhangi bir ISP ile anlaşmam gerekiyor mu?
ADSL hizmetinde Internet ulaşımını doğrudan Türk Telekom A.Ş. sağlıyor, bu bakımdan herhangi bir ISP ile anlaşma yapmanız ve bu bağlantı için ekstra para ödemeniz gerekmiyor.
Şirketimi Internet’e bağlanmayı düşünüyorum, normal uygulamalarda kiralık hat (leased line) kullanıldığını biliyorum, ADSL’in farkı nedir ?
ADSL baglantısı için şu anda Türk Telekom sadece kendi internet ağı olan TTnet ağına baglantı servisi vermektedir. Fakat kiralık hatları kullanarak Türk telekom’un internet ağı olan TTnet ağına baglantı yapılabildigi gibi herhangi bir internet servis saglayıcı’ nın internet ağı’nada baglantı yapabilirsiniz. Kendi web ve mail sunucunuzu gerekli güvenlik önlemlerinide alarak kendi tarafınızda hizmet verecek şekilde kurabilirsiniz. Fakat ADSL baglantılarda bu tür bir hizmet verilmemektedir.
ADSL modemin merkez kart ile gecikme zamanı nedir? (Pinging Time)
ADSL modem ile merkezdeki hat kartı arası “ping” süresi, hat kodlama ve hata düzeltme tekniğine göre değişir. ADSL için 60ms’ye kadar programlanabilen bu süre, servis veren kuruluşlar tarafından tIpik olarak 20ms gibi bir süreye ayarlanır. Daha düşük süreler, BER ve istenmeyen gürültülerden korunmada performans düşüşüne neden olacaktır. Türk Telekom A.Ş. şebekesinde de pratikte aynı şebekedeki başka bir ADSL kullanıcısı ya da ADSL şebekesindeki bir server “ping” süresi 40-60ms arası olacaktır.
ADSL’de telefon görüşmesi ile data’nın karışmaması nasıl sağlanıyor? Telefon bağlantısında ne gibi cihazlar kullanabilirim?
Tipik olarak ADSL 25kHz civarında başlar, telefon konuşmaları ise 4kHz’e kadar olan frekansı kullanır. 4kHz’den 25kHz’e kadar olan frekans aralığı data ile ses arasında güvenlik bandı olarak kullanılmaktadır. Telefon servisleri 4kHz-25kHz arasını kullanır ve MF tonunu ve telefon cihazının açılma kapanma sinyalleşmesini (loopdis) destekler. Yani günümüzün -48V ile sinyalleşmesini kullanabilirsiniz.
ADSL’imi notebook ile kullanabilir miyim?
Notebook’unuzun Ethernet çıkışı varsa Ehternet çıkışlı bir ADSL modemi, USB portu varsa USB çıkışlı bir ADSL modemi kullanarak notebook’unuzla ADSL bağlantı kurabilirsiniz.
Pppoe Kurulumunda servisleri göremiyorum.
Öncelikle modemin senkron oldugundan ve ethernet baglantısının doğru biçimde yapıldığından emin olun. Daha sonra query (arama) yaptıgınız zaman modemin üzerindeki RX/TX ışığını kontrol edin. Bu ışıkta yanıp sönme olmuyorsa modeminiz bozuk olabilir veya Ethernet kartınızda bir problem olabilir. Yanıp sönüyor ve hala baglantı problemi yaşıyorsanız Türk Telekom A.Ş. tanımlarında sorun olabilir.
Eğer modemi yeni aldıysanız ve kullanıcı adı, şifre aldıysanız ve daha önce hiç bağlanamadıysanız Türk Telekom A.Ş.’deki tanımlarınızın yapılıp yapılmadıgını Türk Telekomdan kontrol etmeniz gerekecektir.
Eğer daha önce bağlantı kurmuşsanız ve bağlanamama problemi o anda geçerliyse sistemdeki bir problem veya Türk Telekom A.Ş.’deki bir sistem düzenleme çalışması ile karşılaşmış olabilirsiniz.
Bağlantıda kopmalar yaşıyorum.
Öncelikle kopmaların periyodunu araştırın. Bu kopmalar belli bir güne veya saate mi denk geliyor?
Sizin bilgisayarı veya özel bir programı kullanmanızla bir ilgisi var mı?
Daha sonra bağlantı yaparak başka bir ADSL kullanıcısına ping atın. Ping gecikmesi 40-80ms arasında olmalı, çok büyük sapmalar oluyorsa hat mesafesi ya da gürültüsünden dolayı sorunlarla karşı karşıya olabilirsiniz.
Yukarıdaki sorunlar ADSL bağlantınızı tek bilgisayar kullanarak yaptığınız düşülerek hazırlanmıştır. Bağlantının paylaştırıldığı bilgisayarlardaki sorunlar network yapınızdan, kullandığınız paylaştırıcı programın (proxy) kullanımından doğabilir.
ADSL bağlantım var, ancak Internet bağlantımın hızı kiraladığım hattın hızıyla aynı değil.
Bunun oluşmasında birçok değişik neden söz konusu olabilir.
En sık karşılaşılan nedenlerden biri, Internet altyapısının günden güne gelişmesine rağmen pek çok ana makinanın (server) halen 56Kbps hızında bilgi gönderiyor olmasıdır. Geçmiş yılların teknolojileri halen yaygın olarak kullanımdadır.
İkinci bir neden, bir siteye ulaşmak için 20 ayrı yönlendiriciden (router) adres bilgilerini alarak geçmeniz gerekiyor olabilir, bu da ek bir gecikmeye sebebiyet verir.
Internet Servis Sağlayıcılar’ın Proxy ve Cache Server kullanıyor olmaları da bir başka gecikme sebebidir.
Sonuç olarak ADSL, ses frekansında analog başlangıçlı (dial-up bağlantı) erişimlere göre çok daha iyi performans sağlar, fakat Internet kullanıcılarının ADSL’in üstün özelliklerinden tam olarak faydalanabilmesi ancak Internet altyapısı ve yukarda saydığımız faktörlerin gelişmesiyle mümkün olacaktır.
 
KablosuzNet Bilgilendirme!
Yazılan Yorumlar Genel Ahlak Kurallarına Uygun Olmak Zorundadır. Bu Konuda Hassasiyet Göstermenizi Rica Ediyoruz.
KablosuzNet Reklam Alanı